.İş Yerlerimizde Bulunan Kirleticiler

Ofis

Günümüzde, uyuduğumuz süreyi saymazsak ofislerimizde evimizden daha uzun süre geçirmekteyiz. Hijyen açısından evimiz kadar özen göstermediğimiz bu mekanlar kirleticiler için iyi bir barınaktır. Bu mekanlarda kullandığımız bazı elektronik aletler de sağlığımızı olumsuz etkileyebilmektedir.

1- VOCs:
Ofislerimizin özellikle yerlerinin temizliğinde kullanılan kimyasallar kururken ortam havasına uçucu organik bileşikler (VOCs) yayar. Uçucu organik bileşikler göz, burun ve solunum yollarında tahriş oluşturabilmektedir. Baş ağrısı ve mide bulantısı yaparlar; bir kısmı kansere bile sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra ofislerimizdeki mobilyalar, duvar boyaları, laminat parkeler ve diğer bina malzemelerinden havaya çok sayıda zararlı uçucu organik bileşik (VOCs) karışarak soluduğumuz havayı kirletmektedirler.

2- Pozitif iyon:
Ofislerdeki bilgisayar, florasan lamba gibi elektrikli aletler yoğun bir pozitif iyon üretimine yol açmaktadır. Havada pozitif iyonların artması, insanların kendini yorgun ve gergin hissetmesine, baş dönmesine, baş ağrısına ve solunum zorluğu gibi çeşitli zararlı etkilere sebep olabilmektedir. UFO O2 Hava Temizleyici nin güçlü jeneratörlerinden çıkan negatif iyonlar, ortamda yoğunlaşan bu pozitif iyonları nötrleyerek zararlı etkiler oluşturmalarına engel olurlar.

3- Bakteri:
Klimaların bakımı yapılmamış filtre sistemlerinde uygun nem ve
ısıda kolonize olan ve buradan ortam havasına dağılan "Legionella pneumophila" bakterisi "Lejyoner Hastalığı" na sebep olabilmektedir. Ayrıca ofislerimizdeki çöp kovaları da çok sayıda bakteriyi ofis havasına yaymaktadır. UFO O2 Hava Temizleyici nin UV ve TIO2 filtreleri bakterilerin yapısını bozarak yok edip havayı
sterilize eder.

Hastane

Tüm hastaların ortak buluşma noktası olan hastaneler tam bir virüs merkezidir. Bu yüzden bu tür yerlerde solunum yolu ile çok kolaylıkla hastalık kapılabilmektedir. Özellikle acil bakım odalarında çok yoğun bir insan sirkülasyonu vardır. Müşahade odaları ise her türlü hastalıktan yatmakta
olan birçok hastanın ortak bulunduğu mekanlardır.

1- Virüs:
Özellikle hasta insanların yoğunlukla bulunduğu hastaneler solunum yoluyla virüs bulaşmasına uygun ortamlardır. Virüsü taşıyan insanların hapşırmaları ve hatta kapalı ortamda soluk alıp vermeleri soluduğumuz ortama virüs salınmasını sağlamaya yetmektedir. UFO O2 Hava Temizleyici nin UV ile TIO2 filtreleri ve yaydığı negatif iyonlar, virüslerin yapısını bozarak yok edip havayı sterilize eder.

2- Pozitif iyon:
Hastanelerdeki elektrikli aletler ve florasan lambaları pozitif iyon üretimine yol açmaktadır. Havada pozitif iyonların artması, insanların kendini yorgun ve gergin hissetmesine, baş dönmesine, baş ağrısına ve solunum zorluğu gibi çeşitli zararlı etkilere sebep olabilmektedir. UFO O2 Hava Temizleyici nin yaydığı negatif iyonlar, ortamdaki pozitif iyon konsantrasyonunu azaltarak zararlı
etkiler oluşturmalarına engel olur.

3- Bakteri:

Hastanalerdeki çöp kovaları çok sayıda bakteri ve virüsü ortam havasına yayarak soluduğumuz havanın kirlenmesine sebep olabilmektedir.

4- VOCs:

Hastanelerdeki mobilyalar, duvar boyaları, laminat parkeler ve diğer bina malzemelerinden havaya çok sayıda zararlı uçucu organik bileşik (VOCs) karışarak ssoluduğumuz havayı kirletmektedir. Bunun yanı sıra temizlikte kullanılan kimyasallar ve çeşitli tıbbi malzemeler ortam havasına uçucu organik bileşikler (VOCs) yayar.

Okul ve Kreşler

Okul ve kreşler minik yavrularımızın vakitlerinin büyük çoğunluğunu geçirdikleri yerlerdir. Hava yoluyla yayılan bulaşıcı hastalıklar bu ortamlarda çocuklar arasında
çok hızlı biçimde yayılabilmektedir.

1- Virüs:

Okul ve kreşlerde özellikle kışın havalandırma yetersiz olacağı için çocuklardan birinin hasta olması ortamdaki virüs miktarını aşırı biçimde artıracaktır. Böyle bir durumda aynı havayı soluyan diğer çocukların da hastalanma riski artacaktır. UFO O2 Hava Temizleyici nin UV ile TIO2 filtreleri ve yaydığı negatif iyonlar virüslerin yapısını bozarak bu riskin en aza inmesini sağlar.

2- VOCs:

Okul ve kreşlerde mobilyalar, duvar boyaları, laminat parkeler ve diğer bina malzemelerinden havaya çok sayıda zararlı uçucu organik bileşik (VOCs) karışarak ortam havasını kirletmektedirler. Aynı zamanda temizlikte kullanılan kimyasallar, resim yaparken kullanılan boyalar vs. ortam havasına uçucu organik bileşikler (VOCs) yayar.

3- Kötü koku:
Özellikle kış aylarında çocukların üşümemesi için yeterli havalandırma yapılamamakta ve ortam havası tazelenememektedir. UFO O2 Hava Temizleyici yenilen gıdalardan, temizlik malzemelerinden veya başka çeşitli sebeplerden ortaya çıkan kötü kokuları gidererek ortam havasını sürekli tazeler. Ayrıca ortama verdiği negatif iyonlarla çocuklarımızın bilişsel performanslarını da artırarak etkili öğrenmelerine katkıda bulunur.

4- Akar:
Akarlar gözle görülemeyen ve organik tortularla beslenen minik haşerelerdir. Vücudumuzdan dökülen deri parçacıkları bu canlılar için besin kaynağıdır. En çok yatak, yastık, halı, tüylü oyuncaklar gibi yerlerde bulunurlar. Özellikle bağışıklık sistemi güçlenmemiş minikler için büyük tehlike arz ederler. Çocuklarda alerji yaratabildikleri gibi astımın da tetikleyicisidirler. UFO O2 Hava Temizleyici, HEPA filtresi sayesinde akarları filtreleyerek solunan havadan uzaklaştırır.

Atölye

Çalışma şartlarına bağlı olarak çalışma ortamlarımızda çok çeşitli kirleticiler sürekli solunum yollarımıza nüfuz etmektedirler. Sanayi devrimi ile birlikte kapalı mekanlarda çalışmak kirleticilerin ortamdan uzaklaştırılmasını zorlaştırmıştır. Çalışanların sağlığı için solunan hava kirleticilerden arındırılmalıdır.

1- VOCs:

Atölyelerde boyalardan, cila ve verniklerden, tutkallardan veya benzin, mazot, yağ gibi maddelerden ortam havasına sürekli uçucu organik bileşikler (VOCs) yayılır. Uçucu organik bileşikler göz, burun ve solunum yollarında tahriş oluşturabilmektedir. Baş ağrısı ve mide bulantısı yapabilir. UFO O2 Hava Temizleyici, Karbon ve TIO2 filtreleri ile ortamdaki VOCs ları filtre eder.

2- Küf:
Küf mantarları havada uçuşan sporlardan oluşur. Özellikle yerler yıkanarak temizleniyor ve ortam fazla güneş almıyorsa küf oluşumu artacaktır. Küf, göz kızarıklığı, burun akıntısı, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara, astım ve diğer solunum yolları rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir.

3- Toz:
Dış ortamda bulunan tozlar temizliği iyi yapılmayan yerlere yerleşip soluduğumuz havayı sürekli olarak kirletir. Tozlar büyüklüklerine göre hapşırma, burun akıntısı gibi kronik alerjik semptomlar, burun tıkanıklığı veya sinüslerde iltihaplanma gibi çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

4- Bakteri:
iş yerlerimizde bulunan çöp kovaları da bir kirletici unsur olabilmektedir. Özellikle bekleyen organik atıklar bakteri oluşturabilmektedir. UFO O2 Hava Temizleyici, bakterileri filtrelediği gibi çöp kovalarından çıkan kötü kokuları da ortadan kaldırabilmekte,
istendiğinde koku fonksiyonu ile ortama güzel kokular
verebilmektedir.

Gizlilik ve Telif Hakları design & developed by TREDEAL.com