.İç Ortam Hava Kalitesi

Günümüzde insanlar yaşamlarının neredeyse % 80’inden daha büyük  bir kısmını ev, ofis ve okul gibi kapalı alanlarda geçirmektedirler. Bu gibi kapalı ortamlardaki hava, dış ortamdaki havaya göre en az beş kat daha kirlidir. Bu kirlilik; halı, koltuk ve yataklarda biriken akarlar ve bunların  dışkıları, polenler, tozlar, küf sporları, evlerde beslenen evcil hayvanlar, bakteri ve virüsler gibi mikrobiyolojik etmenler, mobilyalardan çıkan uçucu maddeler, temizlik için kullanılan kimyasal malzemeler, boya gibi uçucu organik bileşikler (VOC) olmak üzere birçok kirleticiden kaynaklanır.

Isı giderlerinin  önüne geçebilmek için günümüzde binalar yalıtımlı olarak inşa edilmektedir. Yalıtım sonucu  iç  havanın tazelenememesinden dolayı, binalardaki hava kirletici unsurlar sağlığı tehdit edici konsantrasyon seviyelerine ulaşıp insanlarda hastalık ve rahatsızlık yaratmaya  başlamıştır. Böylece “Hasta Bina Sendromu” terimi de konut ve binalarda iç hava kirlilik konsantrasyonunun aşırı seviyede oluşunu niteleyen bir kavram olarak literatürde yerini almıştır. Bu sendrom insanlarda baş ağrısı, göz, burun, boğaz ve akciğerlerde  tahriş, kuru öksürük, astımda artış, yorgunluk  ve konsantrasyonda zorluk gibi rahatsızlıklar ortaya çıkarmaktadır.

En büyük risk grubu çocuklar ve yaşlılar ile solunum ve bağışıklık sistemi hastalığı bulunan kimselerdir.iç ortam hava kalitesinin iyileştirilmesi için üç yol bulunmaktadır:

Kirletici kaynağının kontrol altında tutulması: Kirleticilerin solunan havaya karışmasının engellenmesi yolu ile olur. Örneğin; evde sigara içilmemesi, nemli odalardaki küf ve bakteri çoğalmasının önüne geçmek  için nemin ortadan kaldırılması ve daha az temizlik kimyasalı kullanılması gibi yollara başvurulabilir.

Ortam havasının tazelenmesi:  Kapalı ortamdaki kirli hava dışarıya tahliye edilip dışarıdaki temiz havanın içeriye alınması ile kirleticilerin ortam havasındaki konsantrasyonunun azaltılması yolu ile olur. Bu da havalandırma sistemlerinin kurulum maliyetlerinden ve kışın ısınan  havanında dışarı  kaçmasına sebep olacağından maliyetlidir.

UFO O2 Hava Temizleyici ile havanın temizlenmesi:  Havadaki kirletici konsantrasyonunun  iç hava ortamından filtre ve diğer yollarla uzaklaştırılması şeklinde olur. UFO O2 Hava Temizleyici belli bir sürede havadaki kirleticileri filtreleyerek ortadan kaldırıp temiz ve taze hava solumamızı sağlar.

Gizlilik ve Telif Hakları design & developed by TREDEAL.com